Masz pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji?

Jak rozmieśnić głośniki w pokoju, by cieszyć się pełnią dźwięku?

09.06.2021

09.06.2021

Jak rozmieśnić głośniki w pokoju, by cieszyć się pełnią dźwięku?

Kupno głośników nie jest proste. Biorąc pod uwagę mnogość produktów, parametrów czy firm, trudno zdecydować się na konkretny model. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość brzmienia czy jakość wykonania głośników. Plastikowa membrana i słabej jakości obudowa subwoofera mogą negatywnie wpłynąć na brzmienie. Aby cieszyć się pełnią dźwięku, należy również wiedzieć, jak rozmieścić głośniki w pokoju. Jakimi zasadami warto się kierować?

Jak wybrać odpowiednie głośniki do pomieszczenia? 

Pierwszą czynnością, którą warto zrobić przed wyborem głośników, jest określenie warunków, które panują w pomieszczeniu, w którym zostaną zamontowane. Mowa tutaj o wymiarach pokoju oraz miejscu, w którym muzyka będzie najczęściej słuchana. Wybór odpowiedniego sprzętu znacząco wpłynie na jakość dźwięku. Jeżeli osoby słuchające muzyki będą znajdować się daleko od kolumn głośnikowych, warto wybrać sprzęt o większej mocy.

Jeżeli natomiast głośniki będą używane w małym pokoju, lepszym rozwiązaniem będzie zakup mniejszych kolumn, ponieważ sufit czy podłoga w takim przypadku stanowią akustyczny wzmacniacz niskich częstotliwości. Dokładne zmierzenie pokoju pomoże w wyborze sprzętu, który się w nim najlepiej sprawdzi. Przydatne mogą okazać się również zdjęcia pomieszczenia, gdyż dzięki nim specjalistom w sklepie ze sprzętem będzie łatwiej doradzić.

Jakimi zasadami się kierować, ustawiając głośniki w pokoju? 

Aby zapewnić najlepszą jakość dźwięku, warto kierować się kilkoma zasadami, ustawiając głośniki w pokoju. Jedną z ważniejszych kwestii jest zachowanie symetrii pomiędzy kolumnami i miejscem odsłuchowym. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie się do zasady trójkąta równobocznego. W innym przypadku słuchacze mogą mieć wrażenie, że jeden głośnik gra głośniej, a drugi ciszej. Co więcej, kolumny nie powinny być dosunięte zbyt blisko ścian.

Warto również zadbać o to, aby zapewnić stabilność ustawionym głośnikom. Jakość odtwarzania basu będzie różna w zależności od tego, czy głośniki będą ustawione na podłodze, czy na podstawce. Należy również zwrócić uwagę na kształt pokoju. W kwadratowych pomieszczeniach najlepiej ustawić kolumny na skos, a w małych pomieszczeniach warto rozważyć ustawienie głośników wzdłuż.

Pozostałe aktualności


TripleM Audio Shop Rydzyna