Masz pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji?

Gramofon wraca do łask!

19.02.2021

19.02.2021

Gramofon wraca do łask!

„A ja sobie gram na gramofonie” – śpiewał wspaniały Mieczysław Fogg w piosence opowiadającej historię niejakiej panny Hanki, która nie rozstawała się z tym mającym już 134-letnią historię urządzeniem. W czasach, gdy każdy meloman posiada abonament w usłudze muzycznej na jednej z popularnych platform, gramofon znów wraca do łask. Magia czarnych winylowych płyt, niepowtarzalne brzmienie, ale też sentyment sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup gramofonu lub wyciągnięcie go ze strychu. Zalety gramofonów od lat używają też DJ-e, którzy na żywo miksują muzykę z winyli. Co sprawia, że gramofon wraca do łask?

Gramofon: wydatek wart swojej ceny

Zamiast decydować się na renowację starych sprzętów, które mogą być już mocno zużyte, warto rozważyć zakup nowego gramofonu. Współcześnie oferowane urządzenia charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem, świetnym brzmieniem i szerokimi możliwościami konfiguracji i współpracy ze sprzętem Hi-Fi. Ceny wysokiej jakości produktów zaczynają się od niespełna tysiąca złotych, jednak jest to inwestycja, dzięki której umilimy niejeden wieczór niezależnie od tego czy będzie to romantyczna kolacja we dwoje, spotkanie z przyjaciółmi czy samodzielne przesłuchiwanie starych płyt, które towarzyszyły Twojej młodości. Kupując gramofon otrzymujemy też świetnie wyglądający i nowoczesny mebel, który doskonale prezentuje się zarówno w nowoczesnych jak i klasycznych wnętrzach.

Warto dodać, że niektóre modele posiadają dodatkowe funkcje dzięki którym łatwo połączymy je z serwisami streamującymi muzykę jak Spotify. Dzięki obecności wyjścia liniowego możemy też w prosty sposób zgrać naszą muzykę z winyli na inny nośnik i np. przygotować sobie składankę do słuchania podczas jazdy samochodem.

Gramofon zmienił życie naszych przodków, zapewniając dostęp do muzyki i nagranego słowa mówionego w każdym domu. Płyty gramofonowe i ich okładki to małe dzieła sztuki. Niejeden gatunek muzyczny (chociażby jazz) trafił pod strzechy dzięki temu niesamowitemu wynalazkowi. Współcześnie, choć jest wiele innych możliwości słuchania muzyki, nie ma chyba nic bardziej klimatycznego niż słuchanie jej z gramofonu.

Wraz z renesansem popularności gramofonu odradza się też cała kultura skupiona wokół winyli. Coraz więcej artystów, również młodych twórców rapu czy muzyki elektronicznej, wydaje swoje wydania na winylach. W przeciwieństwie do słabnących z uwagi na konkurencję chociażby Spotify czy Youtube’a płyt kompaktowych, sprzedaż winyli rośnie. Może więc czas, aby również w Twoim domu pojawił się gramofon?

Pozostałe aktualności


TripleM Audio Shop Rydzyna